aktuality

05.06.2015

INSTAGRAM

11.05.2014

http://www.facebook.com/pages/JV-PRODUKCE/244001511020?ref=search&sid=100000219363845.2401936348..1

JV PRODUKCE je na Facebooku

11.05.2014

 

PN

 

 

Jste návštěvník
číslo:

Luboš Pospíšil a LPG

Luboš Pospíšil, zpěvák, muzikant a skladatel, byl do roku 1982 nejoblíbenější člen C&K Vocalu, hlavně u dívčí části publika, skládal věci, které do tvorby jeho mateřského souboru až tak nezapadaly anebo nebyly vůdčím duem Cerha - Kantor akceptovány. A proto už od roku 1977 s producentskou pomocí Ladislava Kantora natáčel singly pod vlastním jménem. Hudebně mu ještě přispíval Ota Petřina, texty mu až na výjimky psal výhradně právě Kantor.

Jeho první velká deska "Tenhle vítr jsem měl rád", vyšla až v roce 1983, přestože materiál na ni se připravoval přes čtyři roky. Jenomže tehdy, aby se umělec dostal do tzv. edičního plánu, musel čekat léta. Nicméně již drahný čas před vyjitím desky bylo L.Pospíšilovi jasné, že svůj tvůrčí potenciál může uplatňovat i jako samostatný interpret, bez pomoci C&K Vocalu. Už v polovině 70. let odzpíval pár singlů s jazzrockovou partou Mahagon, jenže vedoucí skupiny Petr Klapka si nakonec z C&K Vocalu odvedl zpěvačku Zdenu Adamovou. Luboš Pospíšil se v C&K Vocalu cítil upozaďo ván hlavně autorsky (se svými písničkami jezdil sám s kytarou ve svém vlastním klubovém pořadu) a i interpretačně mu některé skladby kmenového souboru nevoněly a tak usiloval o odchod.

Čas pro tento krok dozrál v roce 1982, kdy založil vlastní skupinu 5P, ve které dále působili Bohumil Zatloukal (ex-Jasná Páka, lg), Michal Pavlík (ks), David Koller (ex-Jasná Páka, ds), Vl. Boháček (ex-Abraxas, bg).
"Původní název měl být 5PM (v angličtině - čaj o páté), přičemž to P jsem byl já a M Petr Michalík, který se na desce podílel a s kterým jsem založení kapely domlouval. A protože už s náma potom v tý kapele nebyl,   zůstalo to jen u 5P" říká Luboš. Na popud hudeb ního publicisty Jiřího Černého začal spolupracovat s básníkem Pavlem Šrutem (pro zajíma vost, Pavel Šrut je držitel ceny Jaroslava Seiferta za rok 2000-nejprestižnějšího ocenění básníka v ČR), který ho začal zásobovat velmi kvalitními texty. Šrut již dříve přebásňoval do češtiny texty Dylana, Simona či Beatles. "Písňový text je pro širší publikum, který je nepozorný, musí tam dojít ke zkratce jinýho druhu než u jaký dochází třeba v básni. Musí to bejt na první uchopení." říká P. Šrut. Ač se sestava souboru neustále proměňovala (zůstával vždy jenom B. Zatloukal), jeho sound zůstával vždy podřízen průraznému tenoru Luboše Pospíšila a neobvyklým poetickým Šrutovým textům. V roce 1988 se 5P rozešli.

V období 1989 - 1990 Luboš Pospíšil a David Koller (v té době měl už svoji skupinu Lucie) podpořili Radima Hladíka v jeho poslední snaze znovu obnovit skupinu Blue Effect. Po roce 1990 se Luboš Pospíšil věnoval převážně hraní a vydal několik desek. V roce 1997 zakládá společně s kamarády muzikanty z Kutné Hory kapelu Bio-graf, se kterou natočil v roce 1998 desku "Můžem si za to oba", která nebyla přijata špatně. Avšak některé ohlasy na koncerty Bio-graf byly rozpačité a po čase přišlo to, co asi přijít muselo - zjištění, že někteří lidé v této skupině asi neměli být.
Proto se Luboš Pospíšil v roce 2000 domluvil na autorské spolupráci opět s Bohoušem Zatloukalem a Martinem Vajglem, zájem o spolupráci projevil i jazzový baskytarista Pavel Jakub Ryba a v roce 2001 vznikla zatím poslední deska Luboše Pospíšila "Hazardní slavnost". Toto spojení muzikantů si pracovně říká  LPG , čili Luboš Pospíšil Group. Koncem roku 2002 vychází Lubošovi další deska, tentokrát je to výběr z jeho tvorby za posledních 20 let s výmluvným názvem "20 největších hitů 1982-2002".
Na začátku roku 2003 dochází  v LPG ke změně a to na postu bubeníka. Martin Vajgl odchází do -123 min (mimochodem ukončil i účinkování ve sk.Vltava, která se rozpadla). Jeho místo zaujmul Jiří Kolman, který však po měsíci ukončil spolupráci v kapele z důvodů časové zaneprázdněnosti v jiných projektech. Na jeho místo nastoupil Tomáš Krčka (ex ETC a Sto zvířat) a kapela usilovně pracuje na novém programu. Ten však v srpnu 2003 kapelu opouští a za bicí znovu usedá Jiří Kolman.

A co budoucnost ???
Jedna věc je jistá: Luboše muzika baví a Vy se můžete těšit na jeho další koncerty!